Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

3

Lip 10

8 edycja Warhammer Fantasy Battle już za tydzień!

10 lipca będzie miała miejsce premiera, ósmej już edycji , figurkowej gry bitewnej w świecie Warhammer-a. Choć trzeba czekać jeszcze tydzień, PodGK udało się przejrzeć jej egzemplarz już teraz. Mowa tu oczywiście o Podręczniku Zasad (ang. Rulebook), gdyż wciąż kilka ras czeka jeszcze na swoje 7-edycyjne księgi armijne. 

Nowe wydanie robi wrażenie. To ponad 500-stronicowe tomiszcze zawiera wszystkie informacje potrzebne aby zagłebić się w  tak i samej grze jak i w otaczającym ją świecie.

Same zasady to zaledwie 150 stron, drugie tyle zostało poświęcone historii Starego Świata. Kolejne roździały to obszerne opisy poszczególnych armii, galeria pomalowanych figurek, a także opisy alternatywnych wersji razgrywki jak i gotowe scenariusze do rozegrania. Całość przystrojona pięknymi grafikami a zamknięta w porządnej grubej okładce. Podręcznik powininen przetrwać intensywne użwanie przez długie lata.

Księga przynosi wiele zmian w zasadach gry –  od ogromnych  jak zmieniona procedura szarżowania, czy sposób generacji kości magii, po pomniejsze jak rozbudowanie lub dodanie nowych niektórych zasad specjalnych , takich jak „Zawsze uderza jako pierwszy”. Całość napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. (oczywiście po angielsku – na spolszczenie przyjdze nam troche poczekać ze względu na grubość książki). Niektóre reguły zostały uproszczone a także opisane bardziej klarowanie w stosunku do porzedniej edycji co zostawia znacznie mniej miejsca na nieścisłości. Podczas lektury czuje się, że twórcy wyciągneli wnioski i postanowili ukrócić nadużycia wynikające z niejasno sformułowanych zasad, co jest ogromnym plusem.

Ogólne wrażenie jakie odniosłem to, że autorzy chcieli odświeżyć  i nadać sensu już istniejącym, ale za słabym by je stosować, elementom gry. Podręcznik wypadł w moich oczach bardzo pozytywnie i nie mogę się doczekać kiedy samemu będę mógł rozegrać bitwe na nowych zasadach. 

Jeśli jeszcze nie mielisćie okazji spróbować swoich sił jako genrał w Starym Świecie – uważam, że to doskonała okazja aby spróbować!

Na dniach, na oficjalnej stronie Games Workshop mają ukazać się erraty dla poszczególnych armii adaptujące je do nowego Rulebook’a.

A teraz kilka konkretnych przykładów tych ważniejszych zmian zasad: (Dla ludzi zaznajomionych z tematem)

  • ->  Zasięg szarży jest losowy – wynosi 2k6+współczynnik ruchu jednostki. Szarża też nie daje nam pierszeństwa ataku – to rogrywane jest zgodnie z inicjatywą.
  • -> Poziom czarodzieja nie wpływa na liczbę kostek magii – ta jest ustalana losowo i wynosi 2k6. Każdy czarodziej ma jedynie szansę na zwiększenie tej puli o jedną kostkę.  Liczba kostek rozproszenia natomiast jest równa większemu wynikowi na kostce, w rzucie na ustalenie liczby kostek magii. 
  • -> Każda piechota może teraz atakować z dwóch szeregów – z tym że drugi szereg oddaje tylko po jednym ataku.
  • -> Wybór armii jest teraz procentowy:
  1.     – do 25% lordowie
  2.     – do 25% bohaterowie
  3.     – min. 25%  core
  4.     – do 50%   special
  5.     – do 25%   rare

(Tak – lordowie i bohaterowie są teraz oddzielnymi typami jednostek i można ich brać niezależnie – czyli lord i dwa rary w bitwie na małe punkty o ile nam tych punktów starczy)

A to tylko niektóre z większych zmian – zapraszam was do lektury już za tydzień!
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier