Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

16

Lis 10

Betrayal at House on the Hill alternatywą dla Mansions of Madness?

Z niecierpliwością czekam na kolejne informacje o Mansions of Madness i tak przeglądając rożne strony internetowe trafiłem na bardzo ciekawa grę planszową, która jest bardzo zbliżona do tego, co będziemy mogli ujrzeć w przyszłym miesiącu w Mansions.

Gra nazywa się Betrayal at House on the Hill a jej wydawcą jest amerykańska firma Avalon Hill, należąca do konsorcjum Hasbro będącego właścicielem takich marek jak chociażby Wizards of the Coast. Samo Avalon Hill jest także wydawcą Risk 2210 (Ryzyko), nowej odsłony bardzo popularnej gry lat 90`, w którą to swego czasu bardzo często grałem.

Wracając jednak do Betrayal at House on the Hill jest to gra przygodowa typu cooperative, w której to grupa przyjaciół przeżywa przygody w nawiedzonym domu. Mamy tutaj zatem klasyczny motyw spotykany w wielu horrorach. Oto kilku przyjaciół musi spędzić noc w opuszczonym domu, który później wcale nie okazuje się taki opuszczony. Przynajmniej nie przez wszelkiej maści zjawy i potwory, które tylko czekają na niczego niespodziewających się podróżnych. Scenariusz rodem z opowiadań H.P.Lovecrafta.

betrayal-2Co do samej rozgrywki to przedstawia się bardzo interesująco. Założeniem gry jest to, że jeden z graczy zostaje w pewnym momencie opętany przez mroczne siły, które zlecają mu wykonanie sekretnej misji. Z tego, czego się dowiedziałem zwykle wiąże się to z koniecznością wymordowania pozostałych postaci błąkających się po przeklętym domu. Reszta graczy musi zatem stanąć do desperackiej walki o przetrwanie w tej ponurej, starej posiadłości. Plansza do gry budowana jest z kafli, które to dokładane są w trakcie gry. Co ciekawe w grze znajdziemy kilkadziesiąt różnych scenariuszy przygód, dzięki czemu za każdym razem rozgrywka będzie inna. W pudełku z grą znajdziemy 6 pomalowanych (czytaj: brzydko wyglądających) figurek dla graczy, setki żetoników, 45 kafli do budowy planszy, a do tego różnego rodzaju karty, kostki i książeczki z zasadami.

Betrayal at House on the Hill stanowi ciekawą alternatywę dla wszystkich tych, którzy nie mają cierpliwości czekać na Mansions of Madness. Czy jednak będzie dla niej jakimś poważnym konkurentem? Zobaczymy, ale ja osobiście szczerze w to wątpię. Mimo wszystko jednak Betrayal at House on the Hill zasługuje na chwilę naszej uwagi.
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier