Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

11

Maj 11

Co nowego w Miskatonic Horror Expansion?

Dzisiejszego dnia przyjrzymy się troszkę bardziej temu, co znajdziemy w pudełku Miskatonic Horror. Na początek kilka słów o jednym z moich ulubionych karcianych rozszerzeń o wdzięcznej nazwie The Black Goat of the Woods. Oprócz kart zdarzeń, wprowadza on także corruption cards, oraz kartę przynależności do kultu „One of the Thousand”. Miskaotnic z kolei rozbudowuje wątek tego kultu, dodając zupełnie nowy zestaw kart zdarzeń ( Cult Encounter cards) kultu do tych, już dostępnych w podstawowej wersji Black Goat. Gracze muszą okryć sekrety tego rosnącego w siłę stowarzyszenia, ale by to zrobić muszą przeniknąć do środka tej organizacji. Tylko w ten sposób mogą osiągnąć sukces. Od momentu, kiedy ktoś postanowi dołączyć do tej organizacji, będzie musiał ciągnąć alternatywne karty zdarzeń podczas swoich wędrówek po Arkham. Miskatonic z kolei znacznie rozbudowuje wątki fabularne powiązane z tym kultem.

Nowe rozszerzenie wprowadza również pewne drobne, ale jakże ważne udogodnienie dla graczy. Otóż pojawiają się tzw. player reference sheets, dzięki którym o wiele łatwiej będzie nam śledzić wszystko to, co dzieje się na przeogromnej planszy do gry. Tabele te zawierają informacje o tym ile bram może być otwartych, ile potworów może grasować po ulicach i przedmieściach, oraz ile istot pojawia się w momencie powstania nowej bramy. Wszystko to w oparciu o liczbę graczy. Wszystkie matematyczne aspekty związane z grą w Arkham Horror będziemy mieli zatem przedstawione w prosty i przejrzysty sposób. A co najważniejsze w jednym miejscu. Genialna ściągawka ułatwiająca rozgrywkę.

Miskatonic Horror wprowadza również opcję Instytucji. W mechanice podobne jest to wariantu rozgrywki z Heraldami i Guardianami, tym razem jednak ich funkcję przejmuję pewne stowarzyszenia, do których mogą przynależeć gracze. W Arkham działa wiele potężnych organizacji, każde posiadające swoje własne cele i motywy. Wybierając grę z tym wariantem, jedna z organizacji jest wprowadzana do gry, co oznacza nowe opcje rozgrywki oraz dodatkowe bonusy dla graczy. Ot, kolejne rozbudowanie podstawowej mechaniki gry. Wszystko to sprawia, że gra w Arkham Horror staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Nie bez powodu najnowszy dodatek do Arkham Horror bierze swoją nazwę od uniwersytetu. Jest on bowiem po brzegi wypchany nowymi materiałami do wcześniejszych rozszerzeń do gry. Zaiste imponująca biblioteka nowych, mrocznych opowieści…

Co do samej ceny rozszerzenia to już nad jej atrakcyjnością można podyskutować. Miskatonic Horror będzie kosztował w granicach 170 złotych, co jest jednak dosyć sporym wydatkiem. Jednakże wszyscy posiadacze wcześniejszych gier z serii Arkham Horror, czy też jakiejkolwiek gry sygnowanej znakiem Fantasy Flight Games powinni być już do tego przyzwyczajeni. Eh…
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier