Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

31

Maj 10

Horus Heresy, czyli powrót do świata Warhammera

Horus Heresy to bitewna, planszowa gra strategiczna przeznaczona dla dwóch osób, a opowiadająca o legendarnej bitwie, jaka miała miejsce w świecie Warhammera 40 000. Gracze mogą wybrać z pośród dwóch stron konfliktu, w tym przypadku jest to armia imperatora dowodzącego space marines, oraz armia zdrajcy, który kieruje chaos marines. Do tego jeszcze gwardia imperatora, oraz pomioty chaosu, jednym słowem potencjał różnorodności jednostek przeogromny. Pole bitwy rozciąga się szeroko poprzez równiny Terry, od złotego pałacu imperatora po okręt flagowego tytułowego Horusa.

Jak w przypadku Space Hulk, w grze istotną rolę odgrywa sama historia bitwy, i doskonałe wprowadzenie narracyjne, co sprawia, że oboje gracze mogą poczuć ten niepowtarzalny klimat konfliktu. Tak samo jak w innych grach Games Workshop, tak i tu nie tylko liczy się samo pudełko z zawartością, ale także cała otoczka wokół gry, i to sprawia, że zawsze z wielką chęcią wraca się do takich pozycji. W Horus Heresy możemy wziąć udział w jednej z najsłynniejszych bitew uniwersum Warhammera, być świadkami największej zdrady, jakiej doświadczyło imperium, opowiedzieć się po jednej ze stron w krwawej wojnie domowej, która postawiła imperatora i jego armię w obliczu zagłady.

Jako, że gry planszowe z pod sztandaru Games Workshop są wydawane przez Fantasy Flight Games, to o jakość wykonania możemy być spokojni. W pudelku znajdziemy ponad 112 szczegółowo wykonanych figurek, do tego plansza, i setki kart, które zrobione są w typowo fachowym stylu Fantasy Flight Games, do tego plastikowe elementy planszy oddające teren bitwy, ponad setka znaczników, i książeczki. Innymi słowy zawartość pudełka porównywalna z Descentem, tylko, że figurki z realiów Games Workshop. Robi to porządne, bardzo pozytywne wrażenie. Trzeba jeszcze nadmienić, że dzięki dodatkowym elementom, plansza do gry nie jest jedynie tekturową ilustracją, a staje się trójwymiarowym odzwierciedleniem prawdziwego pola bitwy, łącznie z licznymi elementami terenu

Bardzo istotna jest mechanika gry, z coraz powszechniejszym systemem inicjatywy, który wnosi strategię w grach planszowych na zupełnie nowy poziom. Tak i w tej grze planowanie, i ostrożność niczym w szachach ma bardzo duże znaczenie, zupełnie jak w StarCraft: The Board Game. Gracze muszę się wykazać znajomością taktyki, planowania, oraz pomysłowością. Gdzie, i jak rozdzielić posiadane jednostki, jakie rozkazy wydać, jak zarządzać zasobami swojego wojska, jakich specjalnych zdolności używać, oraz trzeba umieć przewidzieć ruchy przeciwnika. Wszystko to sprawia, że gra nie wydaje się pozycją dla początkujących graczy, ale za to na pewno przypadnie do gustu bardziej wymagającym osobom.

W Horus Heresy znajdziemy sześć odmiennych scenariuszy do rozegrania. Pierwszy scenariusz jest przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają grać w Horus Heresy, i daje możliwość zapoznania się z mechaniką, oraz planszą. Oczywiście kolejne scenariusze to wzrost poziomu trudności.

Podsumowując z połączenia sił takich firm jak Fantasy Flight Games, i Games Workshop otrzymujemy bardzo solidny, ciekawy produkt, który umożliwi nam ponowne przeniesienie się do świata Warhammera 40 000. Wykonanie stoi na wysokim poziomie mechanika gry jest rozbudowana, i innowacyjna, a całość trzyma w napięciu. Jeżeli dodamy do tego, że sama gra jest jakoby opowieścią o jednej z najsławniejszych bitew uniwersum Warhammera, w której to gracza stają się narratorami to nie pozostaje nam nic innego jak po prostu powiedzieć, że jest to gra warta polecenia.

Szczegółowe informacje, jak też opinie osób, które kupiły tą grę można znaleźć na stronie Rebel.pl.

Film o grze:
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier