Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

15

Lis 13

Nagroda Literacka Nautilus – wynikiM

nautilus-falkon-2013Mamy zaszczyt zaprezentować wyniki plebiscytu Nagrody Literackiej Nautilus. Gala Nagrody, połączona z uroczystym ogłoszeniem wyników, miała miejsce podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Falkon 2013 w dniu 9 listopada 2013 r.

 

Kategoria powieść:

 

1. Stefan Darda „Czarny Wygon. Bisy” – 180 głosów

2. Luiza Dobrzyńska „Dusza” – 85 głosów

3. Jarosław Grzędowicz „Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4” – 42 głosy

 

Kategoria opowiadanie:

 

1. Maciej Lewandowski „Czarna Leliwa” – 210 głosów

2. Stefan Darda „Opowiem ci mroczną historię” – 117 głosów

3. Ex equo 20 głosów:

Jakub Ćwiek „Writers INC”

Monika Sokół-Rudowska „Droga”

Robert M. Wegner „Jeszcze jeden bohater”

 

Nagroda Nautilus to coroczny plebiscyt czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki wydany w danym roku. Została stworzona w 2004 przez Roberta J. Szmidta, redaktora naczelnego czasopisma „Science Fiction”. Po przejęciu magazynu przez wydawnictwo Fabryka Słów nastąpiła roczna przerwa w edycji konkursu. Z tego powodu nie przyznano nagrody za utwory opublikowane w roku 2008. W roku 2010 przyznawanie nagrody wznowiono, jednak tylko na dwa lata. W związku z zawieszeniem wydawania „Science Fiction” Nagrody nie przyznano w 2012 roku za utwory wydane w roku poprzednim. Od 2013 roku opiekę nad Nagrodą sprawuje Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”. Wyniki ogłaszane są podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Falkon w Lublinie.

Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach: powieść roku (utwory o objętości minimum 240 tys. znaków) i opowiadanie roku (utwory o objętości poniżej 240 tys. znaków). Głosowanie na nagrodę odbywa się poprzez system SMS.

Nazwa Nagrody pochodzi od okrętu podwodnego kapitana Nemo z dwóch powieści Juliusza Verne’a: „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” i „Tajemnicza wyspa”.
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier