Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

15

Cze 12

Postapokalipsa z wielką dziurą w tle? Ależ tak – poznajcie Krater!

Szwedzkie niezależne studio Fatshark nie ma na swoim koncie zbyt wielu tytułów, jednakże ich najnowsze dziecko przykuło uwagę graczy.

Krater to nietypowy ‚dungeon crawler’ z dużą ilością elementów rpg, osadzony w ciekawej i humorystycznej wizji świata po apokalipsie.

Po nuklearnej zgładzie świat umarł. Niedobitki ludzi odkryli na północy tajemniczą oazę w której dalej życie kwitło w najlepsze. W jej centrum znajdował się tytułowy krater. To właśnie jego dziwne promieniowanie sprawiło, że ziemia dookoła odżyła. Nie trzeba było czekać długo jak pojawili się pierwszy osadnicy, a potem następni i jeszcze kolejni. Sama głębia okazała się także ogromnym źródłem artefaktów z przeszłości. Wkrótce potem tereny okalające krater były już pełne mniejszych i większych osad a różne frakcje walczyły o wpływy i dominacje w wydobyciu technologicznych cudów z podziemi.

Gracz kieruje w grze grupą ‚freedigerów’ – śmiałków, którzy są na tyle odważni lub szaleni aby zapuszczać się w głąb krateru. Na raz sterujemy drużyną trzech postaci, jednak do dyspozycji mamy ich znacznie więcej. Sami decydujemy kogo rekrutujemy, dobierając ludzi na podstawie statystyk i/lub umiejętności, choć czasem zmuszą nas także do tego trwałe rany naszych bohaterów jeśli pozwolimy im przyjąć zbyt dużo ciosów. Wybierać możemy pośród czterech klas: pełniący rolę tanka bruiser, leczący medikus, oraz dwóch dpsów: regulator i knife-looney.

Rozwój naszej grupki przede wszystkim bazuje na mocno rozbudowanym systemie „crafterskim”. Wszak ludzi po apokalipsie stali się mistrzami recyclingu i nauczyli się do perfekcji wykorzystywać wszystko co znajdą. Możemy tworzyć tak broń i ekwipunek, jak i także różnego rodzaju implanty, które zwiększają możliwości postaci. Bardzo przyjaznym rozwiązaniem jest fakt, że wszystkie skille całej drużyny umieszczone są na wspólnym pasku, co daje nam do nich łatwy dostęp, niezależnie kogo mamy aktualnie zaznaczonego.

Akcja w grze jest dość dynamiczna, zadania czasem poważne a czasem z przymrużeniem oka, zaś grafika mocno przerysowana i karykaturalna. Sprawia to, że gra ma swój własny unikalny klimat i charakter. I jest to coś czego dawno nie widziałem w bardziej niszowych produkcjach. Gra oferuje także tryb multiplayer, w którym możemy wspólnie z kolegami wykonywać misje. Jedyną wadą może być cena, gdyż 18.99 euro na platformie STEAM to wciąż trochę sporo. Mimo tego polecam wam ten tytuł aby przez kilka wieczorów spędzić przyjemnie czas.

Więcej informacji na oficjalnej stronie gry!
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier