Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

30

Wrz 11

Powrót damy bez duszy, czyli jak ubierają się wiktoriańskie damy

Z przyjemnością informujemy, że już 11 października do sprzedaży trafi kolejna odsłona cyklu Protektorat Parasola – Bezgrzeszna autorstwa Gail Carriger.

Seria spotkała się z gorącym przyjęciem czytelników, czego dowodem są pozytywne recenzje.

W zasadzie powieści Carriger wyróżniają dwa motywy: steampunk oraz wiktoriańska Anglia.

Pierwszy z nich to nurt w fantastyce odwołujący się do wieku pary, ostatnimi czasy bardzo popularny w Stanach. Drugi natomiast wiąże się z tym pierwszym, ponieważ akcja historii steampunkowych osadzana jest zazwyczaj w realiach wiktoriańskiej Anglii.

Carriger nie napisała jednak po prostu kolejnej książki wampirach i wilkołakach, albo i wielkich maszynach parowych. Ona połączyła to wszystko i przyprawiła całość wyśmienitym poczuciem humoru – niech nikt nie myli więc tych książek z romansami paranormalnymi!

 

 

Oto, co o Bezdusznej (pierwszym tomie serii) napisały recenzentka „Nowej Fantastyki” :

Wizja Gail Carriger jest bowiem odświeżająca niczym sole trzeźwiące wiktoriańskiej damy lub łyk krwi dla dyndasa-krwiopijcy. W tej opowieści wilkołaki paradują w steampunkowych goglach i eleganckich strojach, a wampiry urządzają eleganckie bale i inwestują w naukowe wynalazki.
Joanna Kułakowska, „Nowa Fantastyka”

 

 

A o czym dokładnie opowiada książka:

„Lady Maccon wraca do Londynu, gdzie rodzina bierze ją w obroty, a plotkarze na języki. Zostaje wyrzucona z gabinetu cieni, a jedyna osoba, która mogłaby wyjaśnić sprawę – czyli lord Akeldama, nieoczekiwanie znika jak kamfora. Na domiar złego ktoś napuszcza na nią mechaniczne biedronki, co dobitnie świadczy o tym, że wampiry chcą ją zabić – na śmierć.

Podczas gdy lord Maccon postanawia się zapić, a profesor Lyall nie dopuścić do rozpadu pierwszej watahy Anglii, Alexia wyjeżdża z kraju na poszukiwanie tajemniczych templariuszy, którzy jako jedyni mogą rozwiązać zagadkę jej kłopotliwego położenia. Rzecz w tym, że mogą być gorsi niż wampiry, a do tego mają Pesto – i nie zawahają się go użyć.”

 

Źródło: Prószyński i S-kaWspółpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier