Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

17

Sie 13

Rafał Kosik- „Felix, Net i Nika oraz nadprogramowe historie”

131134-155x220Rafała Kosika przedstawiać nie trzeba, znają go wszystkie dzieciaki i młodzież, a to za sprawą nietypowej trójki: Felixa, Neta i Niki. Młodzi bohaterowie od 2004 roku regularnie podbijają serca nastolatków, zdobywając przy tym szereg nagród i powoli wpisując się w kanon polskiej literatury młodzieżowej. W zasadzie jest to najlepszą rekomendacją prozy Kosika i można by na tym poprzestać. Aby jednak obowiązkowi recenzenckiemu stało się za dość, przejdę do przedstawienia obecnym, jak i mam nadzieję przyszłym czytelnikom, najnowszej powieści autora pt. „Felix , Net i Nika oraz nadprogramowe historie”.

 

Nadprogramowe historie są tak naprawdę zbiorem ośmiu opowiadań. Jak to zwykle bywa jedne są lepsze, inne słabsze, taka już ich właściwość. Kosikowe wypłody nie odstają od tej zasady oferując czytelnikowi całą gamę zróżnicowanych, niezależnych tekstów. Warto na początku przedstawić bohaterów całego zamieszania.  Szczupły blondyn, realista, a przy tym zapalony majsterkowicz i wynalazca to Felix Polon. Nika Mickiewicz to rudowłosa posiadaczka zdolności paranormalnych. Tyczkowaty Net Bielecki to z kolei miłośnik komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Nietuzinkowa gromadka prawda?

 

 „Tajemnica Kredokrada”  jest nawiązaniem do pierwszej części przygód zwariowanych gimnazjalistów pt. „FNiN oraz Gang niewidzialnych ludzi”. Bohaterowie prowadzą szkolne śledztwo próbując ustalić kim jest złodziej kredy i kto stoi za dziwnymi pożarami. Jest to zdecydowanie jeden z lżejszych i najmniej zapadający w pamięć tekst. Podobnie jest z  „Bardzo senną rybą” odnoszącą się do „Pałacu Snów”. Niby czyta się przyjemnie, ale „ochów” i „achów” jakoś brak. Próbowałam doszukać się usprawiedliwienia dla powstania tych dwóch opowiadań. Jedynym logicznym wytłumaczeniem była chęć dania czytelnikowi (za pośrednictwem owych utworów) możliwości zaczerpnięcia oddechu, przygotowania się na kolejny bardziej złożony i absorbujący tekst. Jak widać nic nie dzieje się bez przyczyny. Zupełnie inaczej sprawa ma się z „Metodą sześciopalczastego”. Opowiadanie zaskakuje mrocznym klimatem, momentami przyprawiając o dreszcze. Z czystym sumieniem zaliczyłabym je do najmocniejszych reprezentantów tego tomu. Kto wie, może dla niektórych młodych czytelników będzie to początek fascynacji gatunkiem jakim jest horror? Dwa kolejne, bardzo dobre według mnie teksty, to „Ściema Smoczysława” oraz „Romantyczny Interdyscyplinarny Projekt”. Oba łączy genialny, inteligentny humor. Rozbawiają dosłownie do łez, na długo zapadając w pamięć. „Wysłannicy” to gratka dla miłośników fantasy, choć w odrobinę zmienionej formie. „Wędrujące samogłoski” przenoszą czytelnika do 2060 roku, gdzie odkryje tajemnicę dziwnej zmiany nazwiska jednego z bohaterów. Fani serii będą zadowoleni, gdyż opowiadanie jest niczym wisienka na torcie. „Priorytet zero” z pewnością ucieszy nie tylko fanów Agenta Mamrota.

 

Główną zaletą „Nadprogramowych historii” jest ich samodzielność. Każdą z historii można czytać niezależnie, bez konieczności zapoznawania się z całą serią. Świeżym czytelnikom dostarczy tyle samo zabawy co stałym obserwatorom przygód Felixa, Neta i Niki.  Siłą napędową powieści są dowcipne dialogi i specyficzny humor. Chylę czoła przed Rafałem Kosikiem za jego fantastyczną umiejętność łączenia wiedzy i rozrywki. Informacje, które przemyca w zgrabnych dialogach, w szkole byłyby suchymi faktami „do wkucia”, tu zaś same wpadają do głowy. Autor zwraca również uwagę na ważne wartości jakimi są miłość, przyjaźń czy lojalność. Jego proza jest bogata i dopracowana nie tylko ze względu na estetykę czy język, ale również z uwagi na stronę teoretyczną, ideową.

 

„FNiN oraz nadprogramowe historie” są świetną propozycją dla każdego. Zarówno młodszy jak i starszy czytelnik będzie zadowolony z wyboru tej książki, ponieważ wywołuje ona bardzo pozytywne odczucia. Dzieło Kosika jest nośnikiem wartościowych informacji i myśli, które podane są językiem prostym (nie mylić z prostackim!) i przystępnym. Jeśli wasz wybór, drodzy czytelnicy, padnie właśnie na tą książkę, mogę zapewnić, że otrzymacie kawałek bardzo dobrej literatury. Z Felixem, Netem i Niką nuda wam nie grozi. Wpadnijcie zatem w wir przygody razem z bohaterami.

 

Justyna Czerniawska

 

Moja ocena: 9/10

Tytuł: Felix, Net i Nika oraz nadprogramowe historie

Autor: Rafał Kosik

Oprawa: twarda

Ilość stron: 480

Wydawnictwo: Powergraph
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier