Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

27

Kwi 11

Sony Playstation Network offline już przez tydzień, a to jeszcze nie koniec.

Posiadacze konsoli firmy Sony niestety nie mają powodu do radości. Dziś w nocy minie już siódmy dzień awarii sieci PSN (Playstation Network) i wszystko wskazuję na to, że stan ten utrzyma się jeszcze kilka kolejnych.

Gdyby tego było za mało, okazuje się, że część poufnych informacji osobistych, klientów PSN’u mogło wyciec z firmy i dostać się w niepowołane ręce.

Przedstawiamy oficjalną wypowiedź firmy Sony:

„Najnowsze informacje dotyczące przerw w działaniu usługi PSN.

Drogi Kliencie PlayStation Network/Qriocity,

Odkryliśmy, że w dniach między 17 kwietnia, a 19 kwietnia 2011,  niektóre informacje z kont użytkowników usług PlayStation Network i Qriocity zostały naruszone w wyniku nieuprawnionego i nielegalnego włamania do naszej sieci. W jej rezultacie podjęliśmy decyzję o:

1)     Tymczasowym wyłączeniu usług PlayStation Network i Qriocity;

2)     Zaangażowaniu zewnętrznej, uznanej firmy specjalizującej się w zabezpieczeniach do przeprowadzenia pełnego dochodzenia odnośnie tego co się stało; i

3)     Bezzwłocznym podjęciu działań mających na celu wzmocnienie zabezpieczeń i infrastrukturę naszej sieci poprzez przebudowę systemu, co ma na celu zapewnienie klientom lepszej ochrony danych osobowych.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za cierpliwość, zrozumienie i dobrą wolę, ponieważ staramy się robić wszystko, aby rozwiązać te problemy tak szybko i efektywnie jak tylko jest to możliwe.

Wciąż badamy szczegóły tego incydentu. Sądzimy, że nieupoważnione osoby są w posiadaniu następujących informacji dostarczonych przez użytkowników: nazwisko, adres (miasto, województwo, kod pocztowy), kraj, adres e-mailowy, data urodzenia, PlayStation Network/Qriocity hasło i login oraz używane online PSN ID.  Możliwe jest również, że narażone są dane z profilu, wliczając w to historię zakupów i adres posiadacza karty (miasto, województwo, kod pocztowy) oraz odpowiedź zabezpieczającą hasło. W wypadku autoryzacji konto podrzędnego zależnego od użytkownika również te dane mogły zostać uzyskane przez osoby trzecie. W przypadku podania danych karty kredytowej za pośrednictwem PlayStation Network lub Qriocity jest możliwe, że one również – w tym numer karty kredytowej, data jej ważności oraz adres posiadacza karty _ (wyłaczając kod zabezpieczający) zostały naruszone. .

Aby zabezpieczyć się przezd ewentualnością kradzieży tożsamości lub innych strat finansowych zachęcamy do zachowania czujności, sprawdzania wyciągów z konta i do monitorowania raportów kredytowych. Dodatkowo, jeżeli ktoś używa tej samej nazwy użytkownika lub hasła do swojego konta PlayStation Network lub usługi Qriocity w innych niezależnych usługach lub rachunkach, zalecamy, aby je zmienić. Kiedy usługi PlayStation Network i Qriocity zostaną przywrócone równiez zalecamy, aby zalogować się i zmienić hasło.

Dla własnego bezpieczeństwa zachęcamy również do zwrócenia szczególnej uwagi na e-maile, telefony lub inne formy komunikacji, w której autorzy proszą o podanie osobistych lub poufnych informacji. Sony nie skontaktuje się z Tobą poprzez e-mail, czy jakikolwiek inny sposób z prośbą o numer karty kredytowej, numer ubezpieczenia, identyfikacji podatkowej lub inne podobne numery czy inne dane osobowe. Jeśli zostaniesz poproszony o takie informacje, możesz mieć pewność,  że Sony nie jest podmiotem pytania.

Dziękujemy za cierpliwość w trakcie trwania dochodzenia, mającego wyjaśnić wszystkie okoliczności i następstwa tego incydentu. Przepraszamy też za wszelkie niedogodności. Nasi najlepsi ludzie pracują bezustannie i wszelkie usługi zostaną przywrócone tak szybko jak tylko to będzie możliwe. Sony traktuje ochronę danych osobowych bardzo poważnie i będzie kontynuować prace w celu zapewnienia wszelkich dodatkowych środków ochrony danych osobowych. Zapewnienie odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa usług rozrywkowych dla naszych klientów jest dla nas priorytetem. Prosimy o kontakt na pl.playstation.com/psnoutage w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań.

Z poważaniem,

Sony Network Entertainment and Sony Computer Entertainment Teams

* Sony Entertainment Europe Network Limited (poprzednio znany jako PlayStation Network Europe Limited) jest oddziałem Sony Computer Entertainment Europe Limited kontrolującym dane osobowe dla PlayStation Network / Qriocity”
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier