Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

20

Wrz 10

Symfonia na harfę, dwa flety i perkusję

W ostatni weekend września żegnamy deszczowe lato muzycznie. Na tegorocznym festiwalu Inne Sfery zagrają harfiarka Barbara Karlik, fletnista Jacek Tabisz oraz zespoły SoundsGrape, Rever i jazzowy Pako Band.

Basia odtwarza trudną sztukę gry na celtyckiej harfie, ale do jej repertuaru należą także własne kompozycje oparte na znanych książkach fantastycznych a nawet grach. Zastanawialiście się kiedyś jak brzmiały elfie instrumenty we „Władcy Pierścieni”? Nie macie pojęcia? To przyjdźcie na koncert Basi – oczaruje was swoim głosem i grą na harfie.

Jacek od lat fascynuje się muzyka arabską i średniowieczną. Bardowie i trubadurzy sprzed kilkuset lat używali unikatowej dzisiaj techniki – gry na dwóch drewnianych fletach jednocześnie. Dzięki takiemu połączeniu osiąga się niesamowite brzmienie. Jacek odświeża stare kompozycje i komponuje nowe. Jego gra podobnie jak w Wiekach Średnich opiera się w dużej mierze na improwizacji. Dlatego każdy jego koncert jest zupełnie inny.

Zamierzeniem Pako Band jest dobre granie i wieczna sława. Jak sami o sobie mówią, jeszcze nie dorobili się autobusu „groupies” ale to tylko kwestia czasu. Wokalistka Kasia Pakowska, pianistka Dorota Studencka, gitarzysta Piotr Orzechowski, basista Piotr Kuźnik, perkusista Adam Jędrasik i saksofonista Aleksandra Wybierała zaprezentują kompozycje jazzowe i rockowe.

Sounds Grape to kilka dziewczyn śpiewających a’cappella czyli bez instrumentów. Zespół powstał w 2003 roku, rozwijał się, przebudowywał, zdobywał nagrody na festiwalach i przeglądach piosenek, jak chociażby II nagroda w kategorii zespoły wokalne na XI Łódzkim Festiwalu Chóralnym – CANTIO LODZIENSIS – w 2008, pierwsza nagroda w kategorii poezja śpiewana na festiwalu studenckim FAMA 2007 we Wrocławiu. Repertuar grupy to m.in. poezja śpiewana i utwory jazzowe. Zespół wystąpi w kwartecie: Maria Małkiewicz, Maja Lewicka, Kasia Pakowska oraz Ania Dębowska.

Rever powstał z inicjatywy dwóch muzyków z Kępna(wlkp) Patryka Pawlaka – perkusja i Łukasza Jagieniaka – gitara i początkowo istniał pod nieco inną nazwą. Skład przechodził bowiem burzliwe zmiany. Muzycy stawiają na mocne brzmienie, zblizone do estetyki new metalu i mocnego rocka.

Żeby wziąć udział w koncertach wystarczy zakupić bilet na festiwal Inne Sfery w ramach którego przez trzy dni odbywa się także mnóstwo innych atrakcji. Więcej szczegółów na www.is.wielosfer.pl
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier