Pod Grzechoczącymi Koścmi

Strona główna

MENU

SONDA

3

Lip 13

Wolsung – nowe otwarcie

Drodzy miłośnicy Wolsunga, RPGów i steampunku. Jak już zapewne wiecie, w wydawnictwie Kuźnia Gier doszło do sporych zmian.

Obecnie wyłączną odpowiedzialność za linię wydawniczą Wolsunga sprawuje firma Kuźnia Gier Michał Stachyra, czyli personalnie właśnie Michał ‚Puszon’ Stachyra – oczywiście we współpracy z głównym autorem Wolsunga czyli Arturem ‚Garnkiem’ Ganszyńcem.

Wszystkie te zmiany spowodują sporo dobrego jeśli chodzi o dalszy rozwój Wolsunga – zarówno jako RPG jak i na innych, również nowych, polach działalności. Ponadto pod wspólną marką Kuźni Gier i Wolsunga wydawane będą również inne produkty związane z RPG. Ale nie uprzedzajmy faktów.

 

Wolsung – jak to było do tej pory.

We wrześniu 2009 roku,  po blisko 8 latach od chwili gdy został wymyślony, ukazał się najdłużej oczekiwany polski RPG czyli Wolsung: Magia Wieku Pary. Stworzona przez Artura Ganszyńca i Macieja ‚lucka’ Sabata pełna akcji gra fabularna, została napisana w konwencji, którą nazwaliśmy magicznym steampunkiem – czyli fantasy przeniesione w epokę wiktoriańską i czasy rewolucji przemysłowej. Jeszcze w 2009 roku udało nam się wydać pierwszy dodatek do systemu, kampanię Operacja Wotan oraz dwie różne wolsungowe talie kart (przydatne podczas sesji). Wcześniej bo jeszcze jesienią 2008 roku ukazała się familijna gra planszowa: Wolsung: The Boardgame.

System zaczął zdobywać kolejnych fanów i miłośników, a my wydawaliśmy kolejne dodatki książkowe: Lyonesse. Miasto, Mgła, Maszyna (opowiadający o największym z miast uniwersum) oraz W pustyni i w puszczy (czyli przegląd wszystkich kontynentów wolsungowego świata) oraz Przydatnik, czyli specjalny mini dodatek (22 karty) zawierający skrót zasad gry oraz generator przygód. Kolejne lata przyniosły Almanach Nadzwyczajny czyli skoncentrowany na mechanice dodatek dla graczy, wydany tylko w wersji PDF Brawurowy Wolsung (czyli konwersja na mechanikę Savage Worlds) oraz – po dłuższej przerwie – wiosną bieżącego roku dodatek Slawia. Rzeczpospolita Przeklęta traktujący o odpowiedniku Polski w świecie Wolsunga.

W 2012 roku Wolsung jako pierwszy duży polski RPG został przetłumaczony na angielski i wydany w USA (premiera na Genconie) we współpracy ze Studio2Publishing. Od tego czasu sprzedaje się zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

W tym samym roku – gdyńskie Micro Art Studio, na podstawie udzielonej przez nas licencji, wydało figurkowy system potyczkowy Wolsung Steampunk Skirmish Game.

Przez cały ten czas jeździliśmy na konwenty, prezentowaliśmy Wolsunga, na różnych pokazach, prelegowaliśmy, prowadziliśmy sesje, ale … trochę wygasł pierwotny żar. Nie wykorzystywaliśmy wszystkich zgłaszanych przez was pomysłów, przerwy pomiędzy dodatkami były dłuższe niż byśmy tego chcieli, zaś nowych produktów było mniej niż zapowiadaliśmy.

Planujemy to zmienić. Chcemy wydawać więcej podręczników z wami i dla was. Chcemy odpowiadać na wasze pomysły, działać z wami wspólnie i rozwijać to niezwykłe steampunkowe uniwersum. Dlatego zapowiadamy:

 

Wolsung – nowe otwarcie

Wiemy, że Wolsung wam się podoba – kupujecie go, gracie w niego, rozmawiacie o nim. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że skończył się już cały nakład podręcznika podstawowego, wydanej ostatnio Slawii a i niektóre pozostałe dodatki zbliżają się do końca swych stanów magazynowych.

Dlatego już na Polcon wznowimy Podręcznik podstawowy oraz wydamy nowy dodatek – więcej informacji w planie wydawniczym – poniżej.

W planach są również kolejne dodatki po polsku i angielsku oraz nad wydaniem niemieckiej wersji językowej Wolsunga. Nad intensywnym promowaniem nas na zachodzie pracuje już zresztą Marek ‚Plane’ Golonka.

Będziemy także jeszcze bardziej widoczni na konwentach – z prelekcjami robionymi zarówno przez nasz team kreatywny jak i przez naszych fanów.

No właśnie. Wolsung nie byłby tym, czym jest bez Was, fanów. Wasza współpraca jest dla nasz nieoceniona. Jeżeli macie jakiś pomysł związany z Wolsungiem, a  może  już wcześniej mieliście, a my nie odpowiedzieliśmy na niego? Chcielibyście wykorzystać swoją energię i pomysły dla, przy lub z Wolsungiem? Piszcie na adres: noweotwarcie@wolsung.pl.

 

 

RPG i nie tylko

Wydawać będziemy nie tylko RPG i nie tylko Wolsunga.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy pojawią się w naszej ofercie podręczniki RPG nie związane bezpośrednio z Wolsungiem. Na razie nie będziemy zdradzać szczegółów, ale… no dobra, coś jednak ujawnimy. Nawiązaliśmy jeszcze bliższą współpracę z Piotrem ‚Ramelem’ Korysiem, czego efektem będzie m.in. wydanie przez nas nowej, rozszerzonej edycji podręcznika Światotworzenie.

Planujemy także wydawać inne produkty pod logiem Wolsunga – niemal pewne jest już wydanie antologii opowiadań dziejących się w wolsungowym uniwersum. A  to dopiero początek…

No i coś na co wszyscy czekali, jeszcze w lipcu wszystkie podręczniki do Wolsunga będą dostępne do kupienia w wersjach cyfrowych (PDF). Nie pytajcie jeszcze o szczegóły – ujawnimy je już wkrótce.

 

Plan wydawniczy RPG

W branży RPG podanie dokładnych terminów zazwyczaj powoduje opóźnienia i inne problemu, no ale jednak zaryzykujemy.

VII 2013 – wznowienie dodatku Slawia

VIII 2013 – konkretnie na Polcon wydamy aż trzy podręczniki:

Wolsung Magia Wieku Pary, edycja 1.5 – nowy podręcznik dostępny będzie w twardej oprawie, zawierać będzie uaktualnienie zasad gry, liczne poprawki i dopiski oraz poprawioną warstwą wizualną. Wszyscy, którzy zamówią go w przedsprzedaż otrzymają dodatkowo Cztery Pory Roku – przygotowaną specjalnie na premierę, 16-stronicową broszurę z przygodami, przeciwnikami i atutami – w której każdy z 4 archetypów znajdzie coś dla siebie. Cena 59,90 pln

Światotworzenie – wydanie drugie rozszerzone – cykl esejów Andrzeja “Enca” Stója skierowanych do miłośników RPG marzących o kreacji własnego uniwersum, uzupełniony o pomysły takich autorów jak: Artur “Garnek” Ganszyniec, Shane Hensley, Tomasz Z. Majkowski czy Paul “Wiggy” Williams, zostanie poszerzony o materiały od nowych autorów (m.in. Maciej Sabat i Piotr Koryś). Cena 39,90 pln

Przygodnik Ilustrowany #1 – to pierwszy z serii dodatków zawierających przygody i dodatkowe materiały do Wolsunga. Znajdzie się w nim 10 przygód (w tym dziejące się w Slawii) oraz nominowana do Quentina kampania Machina Wojenna, autorstwa Marka ‚Plane’a’ Golonki. Cena 35 pln.

XI 2013 – a konkretnie na Falkon, wydamy dwa kolejne podręczniki:

– Wielka Wojna –  dodatek, który przeniesie was i waszych graczy w czasy Wojny, rozpętanej przez  krwiożerczego licza Ven Riera, która ogarnęła całą Wanadię. Poznacie największe i najgłębiej skrywane (przeza autorów) tajemnice tego okresu, będziecie mieli możność toczenia wojennych przygód, a na okrasę otrzymacie wielki katalog golemów i gadżetów bojowych.

– Przygodnik Ilustrowany #2 – to kolejny zestaw przygód i ciekawych materiałów dodatkowych, zawierać także będzie kolejną nominowaną do Quentina kampanię – Ruiny Wolfenburga, autorstwa Jana ‚Wędrowycza’ Jęcza. Cena 35 pln.

A co w 2014?

Na pewno wydamy kolejne 3 dodatki (w tym Przygodnik Ilustrowany #3) oraz całkowicie nowy setting w uniwersum Wolsunga!

 

Wolsung nasz team.

Nad Wolsungiem pracuje teraz wielu autorów – większość z nich to fani, którzy stali się autorami. Dlatego  zachęcamy – chcesz spróbować swoich sił w pisaniu dodatków do Wolsunga? Napisz do nas – najlepiej podsyłając próbkę swojego tekstu.

Głównym autorem Wolsunga pozostaje Artur Ganszyniec, z kolei niżej podpisany jest koordynatorem wszelkich działań i produktów Wolsungowych, składaczem, a czasem i autorem tego bądź owego. Piotr Żuchowski przetłumaczył na angielski Wolsunga i pierwszy dodatek do niego. Marek Golonka odpowiada za promowanie anglojęzycznego Wolsunga oraz pisze nowe materiały. Teksty do kolejnych podręczników piszą: Katarzyna ‚Morphea’ Ochman, Paweł ‚Gerard’ Jasiński, Jan ‚Wędrowycz’ Jęcz, Jarosłąw ‚beacon’ Kopeć (który jest również redaktorem prowadzącym dodatków), Jakub ‚Erpegis’ Osiejewski oraz Michał ‚Rince’ Smoleń. Za korektę odpowiada Ewa Stachyra.

Napisz do nas i dołącz do tego grona

 

Co dalej?

Co wtorek na stronie Wolsunga spodziewać się możecie kolejnych ważnych wpisów – poinformujemy o rozpoczęciu przedsprzedaży nowych podręczników, o rozpoczęciu sprzedaży w formie cyfrowej i innych ważnych, a nie zapowiedzianych jeszcze wydarzeniach.

Śledźcie naszą stronę (wkrótce zmieni się) i naszego fan page’a na FB. Będziecie na bieżąco poinformowani.

A będzie się działo.
Współpracujemy
Q-workshop EA Polska Fabryka Słów Wydawnictwo Portal Cenega Kuźnia Gier